יום שבת, 4 בפברואר 2017

Feminine leadership for building familial team

מנהיגות נשית להובלת צוות משפחתי


 
מודל מב"ת על-פי ניר גולן, מומחה לחיוך ומנהיגות, מגדיר מנהיגות נשית דרך חזון רגישותי compassionate vision והובלת צוות משפחתי familial team. ייחודה של המנהיגות הנשית על-פי מודל מב"ת MABAT הוא בשלושה תפקודים: 
·        מטה-קוגניציה: ראיית-על כוללת של כל הגורמים בו זמנית והיכולת לשלב ביניהם.
·        בין-אישי: אמפתיה והובלת קונפליקטים ליצירת גמישות, שייכות ואחריות.
·        תוך-אישי: ענווה ומודעות עצמית להצגת הראות למרחוק, ודוגמא אישית, דרך מדדים ותגמול.
המנהיגה הנשית מתאפיינת בענווה אמיצה יותר ממנהיג גברי, בשל המודעות העצמית הגבוהה שלה. מנהיגה נשית מכילה יותר, קשובה יותר לצרכים האישיים, תוך ראיה כוללת של מגמות ותהליכים ארציים וגלובליים. המנהיגות הנשית ייחודה ביכולת הכלה, ענווה ואותנטיות של המנהיגה.
בכדי ליצר צוות משפחתי דרוש סגנון מנהיגות בינאישי: הובלה דרך יצירת שותפות רגשית ללכידות למחויבות. מנהיגות נשית מניעה דרך תקשורת בינאישית, מכילה, מבוססת הכרות אישית, רגשית, מייצרת תחושת שייכות באיכות אנושית. "הדבק" המשפחתי המלכד את הצוות אינו תלוי משימה ויעדים אלא מבוסס על מערכת יחסים בינאישית. אף אם המשימה תשתנה מידת מחויבות אנשי הצוות אחד לשני תישאר ולעתים אף תגדל. צוות משפחתי הוא צוות עמיד resilience יותר מכל סוג של צוות אחר.

פירוט המנהיגה כמובילה צוות משפחתי:
המנהיגה הנשית מומחית בהקשבה לכל אדם. דלתה תמיד פתוחה, מעורבת בפרטים האישיים ומכיר כל עובד בארגון. מבצעת הקשבה פעילה, מכילה, אמפטית, תמיד אוזן קשבת. במקביל מזהה קונפליקטים בצוותים השונים, ומטפלת בהם. משקיעה בגיבוש הצוות, אירועים חברתיים רבים, הגורמים ללכידות וגאוות שייכות לצוות. דואגת להכרות אישית בין העובדים. זוכרת ודואגת לציין אירועים אישיים (ימי הולדת). מניעה את אנשיה מהמקום החברי והבין אישי. יוזמת שיחות אישיות ופתרון קונפליקטים.
ייחודו של הצוות המשפחתי הוא בתחושת השייכות הקשורה לתפקוד הבין-אישי של המנהיגה, בו היא מצטיינת על-פני המנהיג הגברי. תחושת השייכות באה לידי ביטוי במידת שיתוף הפעולה של העובדים: ככל שעובד חש כי היחס אליו בארגון הוא אישי יותר וכי הוא מקבל תשומת לב מלאה מהמנהל הישיר שלו מההנהלה הבכירה, הוא חש שייכות גבוהה יותר לארגון.
תחושת השותפות מועצמת בסיטואציות של הצלחה. ככל שהעובד יחוש שייך יותר למסגרת בה הוא נמצא: צוות, ארגון הוא יהיה מחויב לארגון ולהתפתחות המקצועית שלו. על המנהיגה לייצר גאוות יחידה, לחבר את העובד לערכיה, ערכי הצוות והארגון. יש לתקשר את הערכים ולתת להם כותרות כדי שהעובד יוכל לחזור עליהם כמנטרה המעצימה את תחושת השייכות. מומלץ גם לנהל ויזואלית את נושא השייכות דרך עיצוב סביבת העבודה בהתאם. כל אירוע מגבש או שגרות ניהול המייצרות לכידות, יחזקו את תחושת השייכות לאורך זמן.
יתרונה של המנהיגות הנשית ביצירת תחושת שייכות של העובד למקום העבודה, לצוות בו הוא נמצא ולארגון, המשפיעה על מידת המחויבות שלו ועל ביצועיו.
לצוות המשפחתי 5 ביטויים בארגון:
1.    העובדים בוטחים אחד בשני כי הם חולקים מטרות משותפות.
2.    קונפליקטים בין אישיים נפתרים המהירות וביעילות.
3.    תחושת גאווה בהשתייכות לארגון.
4.    מחויבות הדדית בביצוע משימות ואירועים חברתיים.
5.    שפה ייחודית המעידה על תרבות ארגונית משותפת.

10 כלים ליצירת צוות משפחתי בארגון:
1.    יושרה, גאווה וכבוד כעקרונות מנחים בארגון.
2.    יחסי עבודה ויחסים בין אישיים טובים.
3.    כבוד ואמון הדדי בין העובדים ועידוד השונות.
4.    העצמת המטרות המשותפות לכל העובדים בארגון.
5.    קבלת החלטות דרך עבודת צוות.
6.    תצפיות של העובדים אחד על השני להכרות מקצועית מעמיקה יותר.
7.    שיווק ומיתוג יתרונותיו וייחודו של הארגון.
8.    בניית גאוות יחידה וזהות ארגונית משותפת דרך סמלים וסלוגנים.
9.    הדגשת שיתוף פעולה בארגון על-פני תחרות.
10.                  העמקת ההכרות בין העובדים דרך אירועי חברה ומפגשים אישיים.

מנהיגות נשית מתבטאת בהובלת צוות בצורה "משפחתית": שיתוף, בגובה העיניים, לכידות, מחויבות אישית מבוססת הכרות אישית עמוקה, תחושת שייכות ללא תנאי. ככל שצוות עובד, מכיר יותר טוב את חברי הצוות, נוצרת הוויה משפחתית המייצרת מחויבות. לכל חברי הצוות צריכים להיות נהירים ההליכים והכללים שעל פיהם יעבדו החברים, כמו: אופן קביעת סדר היום, היקף הסמכות של כל אחד, הציפיות ביחס לתוצר הסופי, לוחות זמנים, חלוקת תפקידים ועוד. המנהיגה משקיעה מאמץ מצמיד לשיפור יכולות הצוות דרך טיוב האינטראקציה הבינאישית בין החברים. 
השילוב בין תחושת שייכות בינאישית משפחתית, עם כללים ונהלים ברורים, מהווים את ייחודה של המנהיגות הנשית בהובלת צוות או ארגון. בזכות היכולות הבינאישיות של המנהיגה הנשית לאמפתיה והובלת קונפליקטים, נוצרת גמישות, שייכות ואחריות.אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה